Thaesis op DISH over strategieën voor cultureel erfgoed
- Details
- Gepubliceerd op maandag, 05 december 2011 14:58
DISH staat voor Digital Strategies for Heritage en is een tweejaarlijkse internationale conferentie over strategieën voor cultureel erfgoed. DISH vindt dit jaar op 7 en 8 december plaats in het WTC te Rotterdam en o.a. de Britse auteur Charles Leadbeater verzorgt er een keynote over co-creatie en crowdsourcing. Thaesis is al ruim een jaar betrokken bij de organisatie van DISH: Ouke Arts van Thaesis is lid van de programmacommissie en faciliteert een sessie over 'User-driven strategies'.
Daarnaast verzorgt Sander Limonard van Thaesis een interactieve lezing binnen het thema 'Business for Heritage'. Limonard gaat in op het stappenplan dat erfgoedinstellingen kunnen gebruiken bij het innoveren van hun businessmodel. Dit stappenplan helpt organisaties bestaande of nieuwe digitale waardeproposities te verankeren in hun strategie. De methodiek die door ondermeer Limonard onder de noemer BMICE is uitgewerkt kan worden samengevat in de volgende stappen:
- Businessmodel mappen: het in kaart brengen van het bestaande businessmodel van de erfgoedinstelling als startpunt voor innovatie van waardeproposities. In deze stap wordt aandacht gegeven aan zowel de organisatie (middelen, belangrijkste activiteiten, samenwerkingsverbanden, etc.) als aan de interactie met de markt (klanten, inkomsten, klantrelaties, distributie, etc.).
- Product- of dienstenconcept uitwerken: het ontwerpen van een concept op basis van een (combinatie van) waardepropositie(s). Voorbeelden van waardeproposities in de erfgoedsector zijn: vindbaarheid, comfort, kwaliteit, betrouwbaarheid van kennis en expertise, een eenvoudig doorzoekbare catalogus, een belevenis, etc. Het ontwerpproces begint in de ideale situatie bij het observeren van potentiële gebruikers en het op basis daarvan deduceren van klantbehoeften.
- Fit & viability toetsen: het beoordelen of een concept past bij de interne organisatie en of het levensvatbaar is in de markt. Thaesis heeft ervaring met het toepassen van een Portfolio Innovation Check (PITCH) bij het toetsen van fit & viability. Dit is een eerste 'stresstest' voor nieuwe concepten en een voorportaal voor het opstellen van een businesscase of het uitwerken van een businessplan.
- Strategische koers bepalen: met de resultaten van de getoetste fit & viability in de hand, kan worden bepaald wat de meest effectieve strategische koers is. Dit is afhankelijk van de missie en visie van de erfgoedinstelling en kan leiden tot het aanscherpen van de propositie en het bundelen of juist splitsen van concepten. Het is denkbaar dat een businesscase en businessplan nodig zijn om tot een besluit te kunnen komen.
- Actieplan opstellen, uitvoeren en evalueren: op basis van de bepaalde strategische koers, kan worden vastgesteld wat de concrete acties moeten zijn om de innovatie van waardeproposities te kunnen realiseren. Met het uitvoeren en evalueren (en waar nodig bijstellen) krijgt de innovatie daadwerkelijk vorm in de praktijk.


Secretaresse
